۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد
English
صفحه اصلی
1395/10/05 جلسه ثبت وقایع حیاتی شهرستان فردوس
جلسه ثبت وقایع حیاتی شهرستان فردوس

رئیس اداره ثبت احوال فردوس صبح امروز در جلسه ثبت وقایع حیاتی شهرستان آماری ارائه کرد که بسیار نگران کننده و زنگ هشداری بزرگ است.

علیرضا عابدین‌زاده با بیان آماری از میزان ثبت وقایع چهارگانه ولادت، فوت، ازدواج و طلاق در هشت ماهه گذشته امسال و مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل گفت: در هشت ماهه امسال 687 ولادت در شهرستان به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 1/43 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: در این مدت 135 مورد فوت به ثبت رسیده است که 3.85 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

رئیس ثبت احوال فردوس با بیان این آمار در ازدواج کاهش 21.34 درصدی و در طلاق افزایش 26 درصدی را نشان می‌دهد تاکید کرد: مسئولان فرهنگی فردوس این معضلات را آسیب شناسی کنند و راهکار ارائه دهند.

عابدین‌زاده عنوان کرد: آمار طلاق در روستاها نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر شده است و بیم این می‌رود که طلاق در روستاها نیز رواج پیدا کند.

رئیس ثبت احوال فردوس بیشترین فراوانی اسامی پسر در شهرستان را ابوالفضل و امیرعلی و بیشترین اسامی دختر را زهرا و فاطمه عنوان کرد و گفت: در نامگذاری نیز مردم به سوی اسامی تکی پیش می‌روند به طوری که برخی مواقع ما مجبوریم برای ثبت یک اسم از استان استعلام کنیم.

وی از رواج تک فرزندی در شهرستان خبر داد و گفت: تک فرزندی و یا حداکثر دو فرزند نیز زنگ خطری در کاهش جمعیت است که باید این موضوع نیز آسیب شناسی شود.

عابدین‌زاده از صدور 16 هزار و 592 شناسنامه مکانیزه و 6 هزار و 17 کارت ملی هوشمند در شهرستان فردوس خبر داد و گفت: در برخی روستاها به علت نبود بهورز وقایع حیاتی به این اداره گزارش نمی‌شود که باید دهیاران به عنوان نماینده دولت نسبت به این موضوع حساس و در مهلت قانونی آمار ارائه شود.

 سرپرست فرمانداری فردوس نیز کاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق را نگران کننده برشمرد و آن را هشدار جدی دانست.

وی افزود: در کارگروه فرهنگی اجتماعی آینده موضوع فرزندآوری و سایر معضلات مطرح شده به بحث گذاشته خواهد شد تا با یک نگاه کارشناسی برای آنها راهکاری عملی اندیشیده شود.

حسین اسماعیلی تصریح کرد: افزایش جمعیت دغدغه جدی ماست و تمام کسانی که در حوزه فرهنگی فعالیت می‌کنند باید با اولویت به آن بپردازند.

تعداد بازدید: 16
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal