۱۴۰۱ سه شنبه ۲۷ ارديبهشت
English
صفحه اصلی
جاذبه هاي گردشگري
منطقه نمونه گردشگري تون
شهر تاريخي تون با توجه به قدمت و آثار شاخصي كه در خود جاي داده است پتانسيل بسيار مناسبي جهت جذب گردشگر محسوب مي شود. كه در سفراول رياست محترم جمهور به شهرستان فردوس به عنوان منطقه نمونه گردشگري تصويب گرديد. همچنين براي مديريت بهتر اين محوطه تاريخي و رسيدگي به امور پژوهش و مرمت آن از سوي هيات محترم دولت پايگاه پژوهشي شهر تاريخي تون نيز مصوب گرديده است .
شهر تون داراي 30 اثر تاريخي است كه تسريع در مرمت و بازسازي آن مي تواند در رونق صنعت گردشگري شهرستان و منطقه سهم بهسزايي داشته باشد.
 
 
 
 
 
 
 منطقه نمونه گردشگري باغستان و آبگرم
روستاي ييلاقي باغستان در 15 كيلومتري شرق فردوس و در ارتفاع 1300 متر از سطح درياو در محل تقاطع دو محور فردوس – بجستان و فردوس – گناباد كه تنها مسير هاي ارتباطي فردوس با مشهد مقدس مي باشد واقع گرديده است.قرار گيري قنات بلده از شمال تا جنوب روستا و منطقه و مساعد بودن كشاورزي سبب شده است كه روستاي باغستان با كشيدگي زيادي به صورت طولي در كنار مسير اين قنات ساخته و توسعه يابد و همين امر باعث به وجود آمدن منظر بكر و زيبايي از طبيعت شده است . از جمله جاذبه هاي تاريخي گردشگري روستا وجود آسياب تاريخي معروف به آسياب حاجي خان در كنار مسير جوي اصلي قنات بلده مي باشد.
در سفر اول رياست محترم جمهور به شهرستان فردوس روستاي ييلاقي باغستان به همراه مجموعه آبگرم معدني فردوس به عنوان منطقه نمونه گردشگري مصوب گرديد.
 
 
 
 
  آبگرم معدني فردوس
از جمله جاذبه هاي و قابليت‌ها ي گردشگري و با اهميت فردوس آبگرم معدني در فاصله حدود 20 كيلومتري شمال شرقي شهر است. اين آبگرم با خواص طبي و- درماني اعجاب انگيزش سالانه پذيراي خيل عظيمي از گردشگران داخلي و خارجي مي باشد و از موقعيت مناسبي در منطقه برخوردار است . استفاده از آبگرم معدني فردوس در درمان بسياري از بيماريهاي پوستي و مفصلي موثر و توسط پزشكان زيادي توصيه شده است.
 
 
 
 روستاي تاريخي و گردشگري بيدسكان
روستاي بيدسكان در فاصله 29 كيلومتري شرق فردوس و در طول جغرافيايي 449ً 03َ 34 و عرض جغرافيايي 727ً 25َ 58 قرار دارد.در مجاورت اين روستا ، روستاهاي گستج ، نوده ، سرند ، و شهراسلاميه قرار دارد.
جمعيت ساكن اين روستا بر اساس آخرين سرشماري ها 382 نفر بوده كه شامل 161 خانوار روستايي مي شود.و غالب اهالي روستا باسواد مي باشند.عده كثيري نيز در خارج بيدسكان و در شهر هاي فردوس ، مشهد و ... سكونت دارند.
شغل اصلي ساكنان روستا كشاورزي و باغداري است كه در كنار آن دامداري نيز وجود دارد. عمده محصول كشاورزي منطقه گندم ، جو و زعفران است.محصولات باغي روستا نيز شامل انار ، گردو ، بادام ، توت ، زرد ا لو ، انگور و ... مي باشد.دامداري در منطقه نيز به علت كوهستاني بودن بيشتر به صورت پرورش گاو و گله هاي كوچك گوسفند و بز است.همچنين بسياري از بيدسكاني ها در شهر فردوس و شهر هاي ديگر سكونت دارند كه در مشاغل اداري و آموزشي به خدمت مشغول مي باشند.
آب كشاورزي روستا از 27 رشته قنات و 2 چاه موتور تامين مي شود كه در اثر خشكسالي هاي اخير در حال حاضر 5 رشته آن فعال و مابقي يا بي آب و يا بسيار كم آب مي باشد.لازم به ذكر است مزارع و باغات روستا در دو منطقه قرار دارد. بخش اصلي آن در مجاورت روستا و در كوه و دره بوده كه از آب قنات ها سيراب مي گردد و بخش ديگر مزارع كه از آب چاه موتور سيراب مي شود در دشت و در مسير راه فردوس و بيدسكان قرار دارد.
قرار گرفتن اين روستا در منطقه كوهستاني و وجود دره ها و كوههاي زيبا در منطقه از عمده جاذبه هاي طبيعي منطقه است. علاوه براين آب و هواي ييلاقي ، وجود دره هاي سرسبز و پوشيده از درختان بيد و باغات ميوه، بافت سنتي و قلعه تاريخي و چندين اثر ديگر همچون منازل قديمي ، آب انبار ها و سد خاكي روستا عمده جاذبه هاي تاريخي و گردشگري منطقه است كه گردشگران را در فصول گرم سال و ايام نوروز به خود فرا مي‌خواند.
روستاي تاريخي بيدسكان داراي بافت ارزشمند سنتي و قديمي است كه همچنان بدون تغيير باقي مانده است .قرار گرفتن روستا در منطقه كوهستاني باعث شده كه شرايط ساختماني از موقعيت كوهستان تبعيت نمايد.بافت روستا داراي 5 محله به نامهاي محله مون ده(ميان ده) ، در سراي محمد بيك ، حوض بش ، سر كلاته و پشت تغارخانه است. مصالح به كار رفته در بناها نيز شامل سنگ ، خشت ، آجر و ملات گل و كاهگل است.
قلعه اين روستا كه متعلق به دوره قاجاريه مي باشد وبر فراز تپه‌اي در مركز روستا قرار گرفته است كه در اثر زلزله و گذشت زمان از اين قلعه تنها برج و باروهاي آن باقي مانده است.
علاوه بر اين در داخل بافت سنتي اين روستا چندين منزل تاريخي و زيبا ، حمام ، مسجد و 4 آب انبار قرار دارد كه مجموعاً تعداد آثار ثبتي آن به 9 مورد مي رسد.
دره زيباي بيدسكان در قسمت شمالي روستا و بطول 4 كيلومتر مي باشد كه پوشيده از درختان بيد سر به فلك كشيده ، درختان گردو و بادام ، توت ، ميوه‌جات است. در طول مسير نيز آب روان قنات ها از كنار درختان عبور و بر زيبايي دره افزوده است.
 
 
مناطق نمونه گردشگري
 

رديف

نام منطقه

مكان

امكانات

1

آبگرم فردوس

25 كيلومتري جاده فردوس - بجستان

آب ، برق، تلفن، جاده،آب درماني ، سوئيت، اتاق، كانكس، مغازه، نمازخانه،رستوران

2

باغستان

20 كيلومتري فردوس

آب ، برق، تلفن، جاده،رستوران، مسجد، حسينيه، پاسگاه و ...

3

شهر تون

قسمت جنوبي فردوس

بناي تاريخي همچون امامزاده ، مسجدجامع ، مدرسه عليا و حبيبيه ، حمامهاي سردشت.خيروز.كوشك.جهانيارو ... ، منازل تاريخي راهي ياحقي.طبسي.افراشته .معزي. كباري و ... ، مدرسه شيخ ، مسجد كوشك ، حوض انبار سيدي، مسجد سيدي، آب انبار جوگي ، راسته بازار و ...

 كمپ‌هاي گردشگري نوروزي و تابستاني

رديف

نام كمپ

مكان

ظرفيت

1

امامزادگان فردوس

فردوس-خيابان فرهنگ-جنب امامزاده

100 چادر( در ايام نوروز)

2

آبگرم

جاده فردوس بجستان-روستاي برون

100 چادر(در ايام نوروز)-50 كانكس- 5 سوئيت-10 اتاق

3

پارك ملت

فردوس- خيابان مدرس


4

پارك دلگشا

فردوس- منطقه پارك دلكشا


5

پارك لاله

اسلاميه-ميدان بسيج

100 چادر ( در ايام نوروز)

6

روستاي باغستان

روستاي باغستان-20 كيلومتري فردوس


 
نقاط مستعد گردشگري

رديف

نام منطقه و اماكن مستعد

مكان

امكانات

1

روستاي باغستان

20 كيلومتري جاده فردوس - مشهد

تمامي امكانات موجود است- وجود آسياب هاي آبي مسير آب بلده ، سكوهاي استراحت و ...

2

روستاي بيدسكان

29 كيلومتري فردوس

بافت تاريخي آب، برق، تلفن، جاده آسفالته ، مسجد ، حسينيه ، سد و دره سرسبز

3

روستاي ظهر

35 كيلومتري فردوس/ مسير جاده فردوس - بجستان

آب، برق، تلفن، جاده آسفالته ، مسجد ، حسينيه و دره سر سبز

4

روستاي خانيك

30 كيلومتري فردوس/ مسير جاده فردوس - بجستان

بناهاي تاريخي آب، برق، تلفن، جاده آسفالته ، مسجد ، حسينيه و ...

5

روستاي امرودكان

35 كيلومتري فردوس / مسير جاده فردوس - بجستان

بناهاي تاريخي آب، برق، تلفن، جاده آسفالته ، مسجد ، حسينيه و ...

6

روستاي مهويد

35 كيلومتري فردوس / مسير جاده فردوس - گناباد

بناهاي تاريخي آب، برق، تلفن، جاده آسفالته ، مسجد ، حسينيه ،امامزاده ، منطقه سر سبز سد و دره مهويد

7

كوشك حاجي آباد

25 كيلومتري فردوس

ما بين روستاي گستج و فتح آباد - آب و جاده و منطقه سرسبز

تاریخ به روز رسانی: 1394/08/04
تعداد بازدید: 34047
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal