۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ آذر
English
صفحه اصلی
1399/08/03 جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان
جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان
❇️جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان به ریاست فرماندار فردوس برگزار گردید.

 🔹به گزارش روابط عمومی فرمانداری؛جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران با توجه به شروع فصل سرما و یخبندان با بررسی موارد ذیل برگزار گردید :
🔺پاکسازی معابر و آبراهه های زیرگذر جاده ها .
🔺تمهیدات لازم در مجموعه درون شهری بالاخص مسیل ها و رودخانه های داخل شهر توسط شهرداریها و پاکسازی های احتمالی مسیرهای مرتبط .
🔺تمهیدات لازم برای تامین انرژی ، ذخیره سازی امکانات و سوخت مورد نیاز شهرستان .
🔺آمادگی لازم اداره جهاد کشاورزی شهرستان در خصوص یخبندان احتمالی و اتخاذ تدابیر لازم .
🔺آمادگی در خصوص پیشگیری و کنترل امراض مسری در فصول سرما و پیش بینی ها و آمادگی لازم در بخش فوریت های پزشکی .
🔺آمادگی لازم در خصوص رفع معضلات مرتبط با حمل و نقل جاده ای و مسیرهای روستایی و مشکلات احتمالی ناشی از سیلاب ،برف ، کولاک ، و یخبندان در مسیرهای کوهستانی .
🔺برنامه ریزی و تعامل دستگاه های عملیاتی ، امدادی و خدمات رسان با توجه به شروع فصل سرما و یخبندان .

🔹فرماندار شهرستان فردوس در این جلسه گفت :  در موضوع مدیریت بحران ها، انجام تمهیدات و اقدامات پیشگیرانه از اهمیت ویژه ای برخوردار و اولویت اول است و دستگاه های ذیربط برابر شرح وظایف باید اقدامات پیشگیرانه را بصورت دقیق و کارشناسی دنبال و نظارت و کنترل های لازم را اعمال نمایند.

🔹مهندس حلاج مقدم با توجه به اینکه مدیریت و پیش بینی اقدامات پیشگیرانه در شرایط پیش رو مدنظر است، تاکید کرد: در حوزه راه ها نقاط آسیب پذیر در جاده‌های شهری و روستایی ، پل ها و مسیر رودخانه ها شناسایی، مورد کنترل قرار گرفته و اصلاحات و تقویت لازم انجام شود.

🔹مقام عالی دولت در شهرستان اظهار نمود : در بحث سوخت ادارات ، واحدهای تولیدی و گلخانه داران تمهیدات لازم برای سوخت جایگزین دوم پیش بینی تا در صورت کاهش شدید دما با مشکلی مواجه نشده و در انجام امور خللی ایجاد نشود.

🔹رئیس ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران با تاکید بر نقاط و مکان‌های آسیب پذیر ادامه داد : مکان هایی که حادثه خیز هستند و در سال های گذشته در پی سیلاب ها خسارت دیده اند امسال با تمهیدات لازم برای جلوگیری و پیشگیری از خسارات ناشی  و قطع ارتباطات مدیریت شوند .

🔹فرماندار شهرستان فردوس تصریح کرد: در حوزه بندهای خاکی کشاورزی و بندهایی که قبلا ایجاد شده براساس شرح وظایف دستگا های اجرایی در ماده 14 قانون مدیریت بحران کشور، لازم است اداره منابع آب شهرستان با همکاری جهاد کشاورزی و شهرداری ها مدیریت کنترل سیلاب را بر عهده گرفته و ساز و کارهای لازم را جهت اصلاح نقایص و کنترل آب های سطحی با برنامه ریزی لازم در شهرستان مدیریت کنند.

🔹مهندس حلاج مقدم با اشاره به لایروبی مسیل ها و رودخانه‌ها گفت : در بحث لایروبی رودخانه ها با اعتبار تزریق شده هر ساله به بحث لایروبی رودخانه ها به جهت جلوگیری از وارد شدن خسارت لازم است آب منطقه ای با همکاری شهرداری‌ها اقدامات لازم در این بخش را انجام دهند.

🔹وی با بیان اینکه نحوه جبران خسارت به اشخاص در قانون مشخص شده است گفت: بیمه حوادث اماکن خصوصی و مزارع و باغات و محصولات کشاورزی باید ترویج شود و به دستگاه های خدمات رسان در بخش های بودجه سالیانه کشور اجازه داده شده که برای ترویج بیمه مشارکت کنند.

🔹مقام عالی دولت در شهرستان ادامه داد : در قانون جدید مدیریت بحران کشور برای نیروهایی که به صورت داوطلبانه یا در حین ماموریت در زمان بحران دچار آسیب شده حمایتهای لازم پیش بینی شده است. همچنین در کنار آن برای افرادی که قصور کنند و یا ماموریتی را انجام ندهند و اقدامات آنها باعث بروز خسارت شود، مجازاتهایی تعیین شده است .

🔹رئیس ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی مقابله با بحران در پایان خطاب به کلیه دستگاه‌های عضو ستاد بحران گفت:لازم است مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد بحران ابلاغیه ای که از سوی سازمان مدیریت بحران کشور در بحث اقدامات پیشگیرانه در فصل زمستان صادر شده را اجرایی و آمادگی را لازم را داشته و تمهیدات لازم پیش بینی و در دستور کارشان قرار گیرد .

🔹در این جلسه مدیران دستگاه‌های اجرایی حاضر در جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته و پیش‌بینی‌های لازم را مطرح نمودند .