۱۴۰۱ جمعه ۱۴ بهمن
English
صفحه اصلی
1401/10/19 جلسه شورای عشایر شهرستان فردوس
جلسه شورای عشایر شهرستان فردوس
جلسه شورای عشایر شهرستان فردوس با حضور فرماندار ، مدیرکل امور عشایر و نماینده ولی فقیه در امور عشایر استان و جمعی از عشایر و مدیران دستگاه‌های اجرایی تشکیل شد .
 
فرماندار شهرستان فردوس در این جلسه گفت: در دولت سیزدهم نگاه تحولی نسبت به منطقه عشایری شکل گرفته و اقدامات دولت در مدت یکساله نزدیک به 15 مورد محقق شده که شاخص ترین آن آسفالت معابر روستایی ، آبرسانی به مناطق عشایری ، فرآوری واحدهای ترمینال ضبط پسته و توجه به حوزه راه ها بوده است .
 
روشن در ادامه با بیان این مطلب که اقدام خلاف تحول است بیان کرد : اقدام همان کاری است که انجام می‌دهیم ولی تحول یعنی کار جدید و نگاه جدید و از همین جهت زیرساخت فعالیت ها در حوزه عشایر باید به سمت تحول در تولید قوی برود .
 
وی افزود : نگاه امور عشایر باید به همه حوزه ها جامع باشد و از همین جهت توجه به حوزه آبخیزداری و آبخوان داری با توجه به حجم سیلاب ها میتواند سفره های آب زیرزمینی را غنی کرده و این اقدام از جمله مواردی است که میتواند به تامین آب مورد نیاز عشایر کمک کند .
 
فرماندار فردوس تاکید نمود : امکانات و اعتباراتی که در استان برای عشایر تخصیص پیدا می‌کند، نگاهی عادلانه بر آن حاکم باشد و از همین جهت مجتمع آبرسانی عشایر که جز دغدغه‌های جدی عشایر است، لازم است در اعتبارات سال 1402 مورد توجه قرار گیرد .
 
روشن گفت : زنجیره های حمایتی تولید در بخش عشایر که شامل تسهیلات و نهاده و هدفمند توزیع کردن آن در منطقه است باید مدنظر قرار گیرد .
 
وی تصریح نمود : ساختار هدفمند در مناطق عشایری زیاد داریم که شامل بحث صنایع دستی ، پرورش شتر ، کشاورزی، گردشگری و ...است که باید در دستور کار باشد و مورد حمایت قرار گیرد .
 
فرماندار فردوس در پایان گفت : نقطه قوتی که در منطقه در حال شکل گیری است که آن، اتفاقات خوب در حوزه معادن است که در مناطق عشایری رخ داده که شامل فرآوری مس ، سرب و روی است که مجموعه سازمان عشایری برای مباحث مسئولیت اجتماعی باید ورود کرده و در جهت حل مسائل و مشکلات پیش رو کمک کند .
 
مدیر کل امور عشایر خراسان جنوبی گفت: پس از آزاد سازی ارز ترجیحی، با پیگیری های صورت گرفته ، پنج هزار تن جو مدت دار برای عشایر استان گرفتیم تا بتوانند پس از فروش محصول هزینه را پرداخت کنند.
 
ابراهیمی افزود: شرایط اقلیمی خراسان جنوبی خشک است، لذا تامین علوفه از بیرون برای عشایر توجیه اقتصادی ندارد و باید عشایر و دامداران به سمت تولید علوفه در منطقه و روستای محل سکونت خود بروند.
 
وی بیان کرد: مناطق عشایری شهرستان فردوس نسبت به سایر مناطق عشایری استان از زیرساخت های بهتری برخوردار است.
 
مدیر کل امور عشایر استان خراسان جنوبی گفت: این شهرستان از فرهنگی متوازن و قوی برخوردار است و خوشبختانه در این مناطق فقر فرهنگی نداریم.
 
ابراهیمی همچنین از اختصاص یک مرحله دیگر پنل خورشیدی به مناطق عشایری استان خبر داد و گفت: سازمان امور عشایر به دنبال خارج کردن عشایر از تک‌محصولی به ایجاد درآمد است.
 
وی افزود: در این راستا ایجاد اقامتگاه های بوم‌گردی عشایری در دستور کار قرار گرفته که در صورت ورود متقاضی و سرمایه‌گذار به این حوزه حمایت خواهیم کرد.
 
 
تعداد بازدید: 154
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal